OABV web site - Mezinárodní spolupráce

 

V rámci mezinárodní spolupráce naší školy se dvě žákyně ze slovenské SOŠ hotelových služeb a obchodu Zvolen zúčastnily stáže v Břeclavi.

 

 


Na podrobnosti jsme se zeptali zástupkyně ředitele školy Ing. Jany Dyčkové.


Jak se obchodní akademie kontaktovala se školou ze Zvolena a jak stáž probíhala?

Na mezinárodní soutěži žáků v psaní na počítačové klávesnici jsem se setkala se zástupkyní ředitele zvolenské školy Ing. Škovierovou a dohodly jsme se na vzájemné spolupráci při realizaci projektu z programu Leonardo da Vinci. Tento projekt s názvem Spojení teorie s praxí v zahraničí umožnil dvěma slovenským žákyním Lucii Priadkové a Ivaně Ďuricové absolvovat třítýdenní pracovní stáž ve firmě Bors, a. s. Kromě toho se děvčata účastnila výuky konverzací z jazyka anglického a německého u nás na obchodní akademii. Přidanou hodnotou pro ně bylo to, že mohla alespoň zčásti poznat historii, kulturu a mentalitu obyvatel našeho regionu. I pro naše žáky byla uskutečněná aktivita obohacením. Získali nové poznatky o sousedech na Slovensku, diskutovali o nabídce předmětů na obou školách, o odborných tématech, která se vyučují, jako je např. DPH, ale také třeba o postavení učitele, protože na Slovensku zrovna začínala být aktuální stávka pedagogů. Zjistili, že většinou je vše velmi podobné, přesto však našli některé rozdíly. Například v nabídce výuky cizích jazyků (kromě angličtiny, němčiny, ruštiny a francouzštiny vyučujeme u nás ve škole navíc ještě španělštinu), v hodinové dotaci některých předmětů (ve Zvoleně mají více hodin konverzací z cizích jazyků) nebo v obsahu maturitní zkoušky (u nás je státní část obsáhlejší).


Bylo těžké najít pro stážistky firmu?

Praxi domluvil náš ředitel pan Ing. Glier. Vedení a zaměstnanci a. s. Bors studentky vstřícně přijali a po celou dobu stáže se jim věnovali. Každý, kdo měl někdy žáka střední školy na praxi, ví, že zajištění jeho pracovní náplně, vysvětlování a odpovídání na dotazy je na úkor času, který máte na plnění svých povinností. Proto patří všem zainteresovaným z této firmy naše poděkování.


Jak slovenské žákyně přijali naši učitelé a žáci?

Přístup kolegů a kolegyň k hostům byl příkladný a naprosto profesionální. Velmi mile jsem byla překvapena i ochotou našich žáků. Zejména se vyznamenali hoši. Není se čemu divit, přijela k nám opravdu sympatická slovenská děvčata. Ukázali jsme jim většinu významných památek v okolí, vzali je na veřejné vystoupení našeho školního divadelního souboru, ale i na hody nebo hokejový zápas břeclavského týmu do Hodonína. Všichni jsme se shodli, že je dobře, že udržujeme pracovní a osobní kontakty s lidmi z národa a země, které jsou nám historicky nejbližší. A jak byly spokojeny slovenské žákyně? Můžeme si udělat obrázek z části e-mailu, který nám po ukončení stáže napsaly: „Vaši študenti sa nám venovali skoro každý deň nášho pobytu. Navštívili sme veľa atraktívnych miest, videli veľa pamiatok a študenti nám vždy poskytli potrebné informácie o mieste, na ktorom sme sa nachádzali. Sme veľmi šťastné, že sme sa dostali do Břeclavi, pretože naše spolužiačky v Prahe (v rámci projektu proběhly také další stáže) nemali nič vymyslené. Vaši žiaci boli už od nášho zoznámenia milí, starostliví, vždy pripravení so zaujímavým programom, spoľahliví a hlavne zábavní. Trávili s nami svoj voľný čas a my sme im za to veľmi vďačné.“Bude spolupráce pokračovat?

Určitě ano. Chystáme podání projektu, který by řešil stejné aktivity v opačném gardu, tzn. pracovní stáže našich žáků ve Zvoleně, ale i dalších partnerských městech v zahraničí. Nebráníme se ani rozvíjení kontaktů v ostatních oblastech, například v odborných soutěžích, případně sportu.1-DSCN2972
1-DSCN2972
Image Detail Image Download
2-DSCN2990
2-DSCN2990
Image Detail Image Download
3-DSCN3017
3-DSCN3017
Image Detail Image Download
4-DSCN3019
4-DSCN3019
Image Detail Image Download
 
 
 
Powered by Phoca Gallery

Zkuste hledání

Nová maturita

logocermat

Aktuality, novinky

Oficiální stránky školy (odkaz viz. níže)

http://www.spsbv.cz

Seznam žáků 1. ročníků pro školní rok 2021/2022 - zde