OABV web site - Mezinárodní internetová soutěž v psaní na klávesnici PC

Mezinárodní internetová soutěž v psaní na klávesnici PC

a 20. mistrovství ČR OPEN ve zpracování textů

 

Žákyně břeclavské obchodní akademie Klára Pohlová dosáhla po 2. místě na celostátní soutěži v psaní na PC Šenovský datel na vynikající pozice i v dalších letošních soutěžích  - v mezinárodní internetové soutěži v psaní na klávesnici PC a v posledních dnech také v několika disciplínách na 20. mistrovství ČR OPEN ve zpracování textů.

V mezinárodní internetové soutěži v psaní na klávesnici PC se z celkového počtu 1 340 účastníků umístila v opisech vícejazyčných textů v angličtině, finštině, francouzštině, holandštině, chorvatštině, němčině, polštině, portugalštině, rumunštině, slovenštině, španělštině a češtině na 16. místě a v desetiminutovém opisu v kategorii junior byla 64.

I když je Klára Pohlová teprve ve 2. ročníku střední školy, dosahuje tak dobrých výsledků, že byla organizátory pozvána na Mistrovství ČR OPEN ve zpracování textů do Olomouce. Byla to pro ni premiéra a některé disciplíny si vyzkoušela poprvé v životě. Měla jedinečnou možnost porovnat si své výkony s dalšími účastníky, kteří se připravují na mistrovství světa v belgickém Gentu, a  tzv. se otrkat.  Nejlépe se jí dařilo v nejpopulárnější, královské disciplíně, 30minutovém opisu z papírové předlohy s penalizací 100 úhozů za neopravenou chybu. V kategorii junior (17-20 let) obsadila mezi 26 písaři výborné 4. místo. Novinkou pro ni byly Diktát C-B-A a Korektura textu. Diktát spočívá v tom, že se text diktuje každou minutu čím dál vyšší rychlostí a úkolem písaře je pomocí klávesnice zachytit co nejvíce minut. Začíná se na 50 slovech za minutu, což je zhruba 350 úhozů za minutu, a každou minutu se rychlost navyšuje o 10 slov. Podstata Korektury textu spočívá v tom, že závodníci obdrží předlohu, ve které jsou pomocí speciálních značek zaznamenány desítky oprav typu změna pořadí slov, tučné písmo místo standardního, vložení věty, označení nebo zrušení odstavce a podobně. Za 10 minut je těchto oprav nutné provést co nejvíce. Nejdůležitější je koordinace rychlosti psaní a zároveň schopnosti hbitě zpracovat korekturní znaménka. Ti nejlepší soutěžící používají velmi důmyslná makra realizovaná pomocí klávesových zkratek. I přesto, že nadějná reprezentantka břeclavské obchodní akademie makra ještě neovládá, ani v této soutěži se neztratila a skončila osmá. V diktátu byla šestá. 

diplomy_stranka_1
diplomy_stranka_1
Image Detail Image Download
diplomy_stranka_2
diplomy_stranka_2
Image Detail Image Download
diplomy_stranka_3
diplomy_stranka_3
Image Detail Image Download
 
 
 
Powered by Phoca Gallery

Zkuste hledání

Nová maturita

logocermat

Aktuality, novinky

Oficiální stránky školy (odkaz viz. níže)

http://www.spsbv.cz

Seznam žáků 1. ročníků pro školní rok 2021/2022 - zde